Home > 1. JYJ Haber/News > JYJ Turkey Team was representatively in Korea Tourism Organisation Opening / JYJ Turkey Yönetici Ekibi Temsilen Kore Turizm Organizasyonu Açılışındaydı

JYJ Turkey Team was representatively in Korea Tourism Organisation Opening / JYJ Turkey Yönetici Ekibi Temsilen Kore Turizm Organizasyonu Açılışındaydı

15/09/2012

Geçtiğimiz günlerde Kore Turizm Organizasyonu’nun The Ritz-Carlton Otel’de gerçekleştirilen açılışına temsilen JYJ Turkey yöneticileri de katıldı. Korea Fans ve Kore sevenler topluluğu temsilcileri de bu etkinlikte yer aldı.

JYJ Turkey managers representatively participated in the opening that was held in The Ritz-Carlton Hotel a few days ago.Adminastrators of Korea Fans and Korea Lovers Community took place in the event too.Bu açılışla birlikte Kore ve Türkiye arasındaki turizmin gelişmesi hedefleniyor. Kore Turizm Organizasyonu Genel Müdürü Lee Charm konuşmasında Hallyu akımının iki ülke arasındaki ilişkiyi geliştirmekte ne kadar etkili olduğunu konuklara yeniden hatırlattı.

Improvement of tourism between Turkey and Korea is being targeted with this opening.The head of the company Lee Charm reminded the guests how effective Hallyu wave is for developing the relationships between two countries too.

Açılışın başında vip listesi tanıtımından sonra sunucular topluluk yöneticilerine bu davete katılımlarından dolayı teşekkür ettiler. ( Biz JYJ Turkey olarak İstanbul Kore Baş Konsolosluğu’na davetlerinden dolayı bir teşekkür borçluyuz. )

In the begining of the opening and after vip list introduction,presenters did not forget about thanking JYJ Turkey and adminastrators of other two groups for participating in meeting. ( We as JYJ Turkey gratefully appreciate the invitation of Istanbul The Consulate General of the Republic of Korea.) 

Başkonsolos JYJ Turkey ve Kore Sevenler Topluluğu’ndan yöneticilerle – Consul General with managers of JYJ Turkey and adminastrators of Korea Lovers Community )

Aynı zamanda Kore’nin ileri gelen Hankook Ilbo gazetesinin muhabirleri de JYJ Turkey ve diğer topluluk yöneticileri ile Kore’ye duyulan bu ilginin nasıl başladığı ve nasıl bir yol çizdiğine dair röportaj yaptılar.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Kore büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu ve daha bir çok politikacıların ve önemli iş adamlarının katıldığı bu önemli toplantıda ve yapılan röportajda bahsi geçen tek Kore müzik grubu JYJ oldu.

Kore ve Türkiye arasındaki ilişkilerin temelini Kore Savaşı yıllarında atan gazilerimizde toplantıda yer aldılar. Büyük Elçiliğin iş birliği ile düzenlenen açılışta dünyaca ünlü NANTA SHOW performansçıları da göz doldurdu.

Meanwhile  reporters of one of the notable newspapers of Korea, ” Hankook Ilbo ” interviewed JYJ Turkey and other groups regarding how this interest for Korea started and what kind of way it is drawing for itself.

( A reminder; JYJ happened to be the only Korean music band spoken of in the interview and in  this essential event hosting politicians and important businessmen. )

In addition to these,Turkish veterans who laid the basis on the relationship between Korea and Turkey during the years of Korean War took place in the opening too.Worldwide known NANTA SHOW performers filled eyes too in the opening executed with the cooperation of Korean Embassy.

Kore Turizm Organizasyonu misafirlerine hediyeler sunmayı da ihtimal etmedi. JYJ Turkey yöneticilerinden olan Esra Öztürk Asiana Airlines’dan Kore’ye gidiş dönüş uçak bileti kazandı. Çekiliş kutusuna kartvizitini atan başka pek çok konuk da evlerine hediyesiz geri dönmedi.

Korean Tourism Organization did not pass over presenting gifts for their guests as well.Esra Öztürk who is one of the managers of JYJ Turkey got a round trip ticket from Asiana Airlines. Many other guests who put their business cards into draw box did not go back home without presents too.

Kore ve Türkiye arasındaki kültürel ve ticari gelişimin daha da fazla hedeflendiği bu son günlerde JYJ Turkey olarak açılışa davet edilmekten biz şahsımız adına onur ve mutluluk duyduk. İki ülke arasındaki bağı güçlendirmede rol oynayan kulüpler ve kulüp yöneticileri olarak gelecekte daha fazla katkıda bulunmayı ümit ediyoruz.

We as JYJ Turkey are delighted and proud to be invited to the opening in behalf of ours and in these days when cultural and trading relationship between Turkey and Korea is aimed even more.We hope to make more contributions as group managers and clups that play a role in strengthenening the bond between two countries more in the future.

Sevde Derman ( JYJ Turkey Haber Ekibi – News Crew ) & Feyza Özdeş ( JYJ Turkey Yönetici-Manager ) & Esra Öztürk ( JYJ Turkey Yönetici-Manager )

resim 11 Assistant of Consul General & JYJ Turkey & Korea Lovers Community

Tags: JYJ Turkey korea tourism organization